NEKAD, A DANAS
Tehnička škola u Aranđelovcu nastala je od bivše ženske radničke škole i Zanatske škole još davne 1905 školske godine. Na osnovu postojeće dokumentacije, koja se nalazi u arhivu škole ("Upisnik učenica ženske radničke škole Aranđelovca za školsku 1908/09 godinu") učenice su se obrazovale za vezilje i šnajderke. Te školske 1908/09 godine bilo je upisano 10 učenica u prvu godinu, 18 učenica u drugu godinu i dve učenice u treću godinu. Po programu su bili zastupljeni uglavnom stručni predmeti iz ručnog veza, krojenja i šivenja. Ženska radnička škola je postojala sve do školske 1947/48 godine, sa malim prekidima u vremenu Drugog svetskog rata.
Takođe, u školskoj dokumentaciji postoji "Upisnik" učenika prvog razreda Zanatske škole za 1922 godinu u kome stoji da je 1922 godine u prvu godinu pripremnog razreda upisano 53 učenika koji su se nalazili na izučavanju zanata kod privatnih zanatlija – gazda (kolara, stolara, kovača, kafedžija, abadžija, opančara.). U navedenom "Upisniku" pored opštih podataka o učeniku nalaze se i imena roditelja kao i imena zanatlija kod kojih su učenici bili na "zanatu" . Učenici su ocenjivani iz srpskog jezika i računa, kao i iz vrednoće i vladanja. Uporedo sa ovim Pripremnim odeljenjem te školske 1922. god. upisano je i 53 učenika u prvi razred Zanatske škole i 44 učenika u prvi razred Trgovačke škole.
Ženska radnička škola, Zanatska škola i trgovačka škola neprekidno su obrazovali učenike sve do školske 1947/48 godine. Od školske 1947/48 godine pa sve do školske 1960/61 godine od stručnih škola postojale su: ženska zanatska škola, škola učenika u privredi a od 1949/50 godine i Industrijska škola. Industrijska škola je upisivala učenike keramičke struke i to isključivo za potrebe radnih organizacija u industriji nemetala i građevinskih materijala. Od postojeće tri škole: škole učenika u privredi, ženske zanatske škole i Industrijske škole, 01.01.1960 godine Odlukom Ministarstva za prosvetu SR Srbije formiran je školski centar u industriji nemetala i građevinskog materijala.
Ovako organizovan Centar postojao je sve do školske 1971/72 god. kada se transformiše u školu za kvalifikovane radnike "Mileta Nikolić" u Aranđelovcu, sa statusom srednje škole. Na osnovu Zakona o srednjem usmerenom obrazovanju 1976. godine dolazi do integracije srednjih škola u Aranđelovcu: Gimnazije "Miloš Savković", Ekonomske škole "Slobodan Minić" i škole za KV radnike "Mileta Nikolić" u Vaspitno obrazovni centar "Miloš Savković" u Aranđelovcu. Izmenom zakona o srednjem usmerenom obrazovanju VOC "Miloš Savković" se transformiše u Radnu organizaciju sa tri OOUR-a odnosno tri škole i to: OOUR Gimnazija"Miloš Savković", OOUR Ekonomska škola "Slobodan Minić" i OOUR Tehnička škola "Mileta Nikolić".
Ukidanjem zakona o udruženom radu dolazi do ponovne reorganizacije OOUR-a tehničke škole "Mileta Nikolić" u Tehničku školu "Mileta Nikolić" u Aranđelovcu koja je 03.07.1990 godine upisana u Okružnom privrednom Sudu u Kragujevcu Rešenjem br. F-1158/90 od 03.07.1990 godine. U okviru ovog Rešenja utvrđena je delatnost škole u vezi sa ostvarivanjem plana i programa obrazovanja i vaspitanja za obrazovne profile u okviru područja rada: mašinstvo i obrada metala, elektrotehnika i hemija i nemetali.
A DANAS
Tehnička škola “Mileta Nikolić” u Aranđelovcu predstavlja uglednu obrazovno vaspitnu ustanovu. U okviru područja rada mašinstvo i obrada metala obrazujemo sledeće obrazovne profile: mašinski tehničar za kompjutersko konstruisanje, automehaničar, bravar, operater mašinske obrade (ogledno odeljenje). U okviru elektrotehničke struke obrazujemo sledeće obrazovne profile: elektrotehničar računara, elektrotehničar energetike, autoelektričar, elektromehaničar za mašine i opremu. U oviru područja rada hemija i nemetali obrazujemo sledeće profile: tehničar za zaštitu životne sredine, keramičar.
Školu pohađa oko 800 učenika i nastava se odvija u dve smene u učionicama opšte namene, kabinetima, radionicama i laboratorijama. Imamo 13 učionica opšte namene, dva kabineta za informatiku, kabinet za elektrotehniku i CNC tehnologiju, laboratoriju za hemiju, biblioteku, mašinsku, elektro i keramičarsku radionicu, biblioteku i fiskulturnu salu. Opremljenost škole u odnosu na normativ je, u ovom momentu, optimalna.
U nastavnim oblastima nastavu realizuju stručni kadrovi. Ukupno 57 profesora, od toga 48 predmetne nastave, 9 nastavnika praktične nastave, direktor, pomoćnik direktora, sekretar, pedagog, stručni saradnici i tehničko osoblje.
U okviru škole organizovalo je svoj rad Školsko sportsko društvo “Tehničar” koje se svesrdno zalaže da učenici vreme provode na sportskim terenima razvijajući sportski duh.
Od ove školske godine pokrenuta je i novinarska sekcija. Do sada je iz ove sekcije proistakao Školski bilten i prvi broj školskog lista “Tehničar”.
U školi postoji i radi đački Parlament. Svake godine 27. januara škola proslavlja dan Svetog Save. Napočetku svake školske godine škola donosi plan o izvođenju ekskurzije i izleta za učenike.
Pojedini učenici Tehničke škole postizali su izuzetne rezultate u nastavnim i vannastavnim aktivnostima.
Predsavljamo vam naše kabinete i radionice.
KERAMIČARSKA RADIONICA
U ovoj radionici stiču se sva potrebna znanja, koja se primenjuju u okviru praktične nastave.
Putem obuke se ovde rade tzv. vatrostalni proizvodi, čija je upotreba veoma široka i neophodna za ozidu toplotnih postrojenja, agregata, mašina za livenje metalnih proizvoda i slično.
Učenici stiču precizna i konkretna znanja primenjena u praksi, a prodajom takvih proizvoda škola ostvaruje određen deo prihoda neophodan za ulaganje u dalji razvoj ove i drugih radionica.
Zbog dobre opremljenosti i prostora, u okviru ovih prostorija, već tradicionalno, svakog leta, održava se manifestacija Svet keramike, kao i već poznatog simpozijuma Mermer i zvuci.
МAŠINSKA RADIONICA
Маšinska radionica zauzima prostor od preko 600 m2 i sastoji se iz:
-automehaničarske radionice,
– bravarske radionice sa radionicom za zavarivače,
– radionice za mašinsku obradu.
Za učenike mašinske struke svih zanimanja u I,II i III razredu, praktična nastava se obavlja u mašinskoj radionici škole, sem za nastavne sadržaje jednog dela praktičnih vežbi, koje se obavljaju u mašinskim pogonima radnih organizacija na teritoriji opštine Aranđelovac.
U mašinskoj radionici je zadnjih godina napravljen celokupan nameštaj(stolice i klupe za školu), kao i stolovi za kabinete računarstva i elektrotehnike. Mašinska radionica pruža redovno održavanje keramičke radionice kao i remont mašinai izradu alata za proizvode od keramike.U okviru nastavnog plana i programaizvode se i radovi za treća lica i to: mašinske obrade, popravka putničkih vozila као i pružanje bravarskih i zavarivačkih usluga.
ELEKTRO KABINET
Tehnička škola u svom sastavu ima i dva kabineta za izvođenje laboratorijskih vežbi i praktične nastave za grupu predmeta elektrotehničke struke. Jedan kabinet opremljen je komandnim stolovima sa izvorima napajanja za sve makete, osciloskopima, generatorom funkcija, univerzalnim instrumentima, lemilicama i drugim elektromehaničarskim alatom. U njemu se izvode laboratorijske vežbe iz elektronike I i II i industrijske elektronike. Drugi kabinet opremljen je instalaterskim i elektromehaničarskim alatom, elementima komandovanja i upravljanja rada elektro motora. U njemu se izvodi praktična nastava i laboratorijske vežbe iz električnih merenja i električnih mašina.
KABINETI ZA RAČUNARSTVO I INFORMATIKU I PROGRAMIRANJE
U junu 2006. godine škola je nabavila pet novih računara koji su smešteni u novi kabinet za računarstvo i informatiku,čime je omogućeno da učenici mašinske struke budu osposobljeni za rad u programu mašinskog modeliranja (Pro ENGINEER).
U kabinetu se uspešno realizuje i nastava iz programiranja u
programskim jezicima C, C++, Visual C,…
Škola nastavlja dalje aktivnosti s ciljem poboljšanja
kvaliteta računara u starom kabinetu.
HEMIJSKI KABINET
U toku 2005/06. godine uložena su znatna sredstva
za opremanje ovog kabineta. Kabinet ima aparat za
destilovanje vode, hemikalije i aparate za izvođenje
praktičnih vežbi iz opšte i neorganske hemije.
U kabinetu su zamenjeni stolovi, stolice, izvršeno
je preuređenje kompletnog enterijera.
Od ove školske godine u našoj školi postoji smer
Tehničar za zaštitu životne sredine.
KABINET ZA CNC TEHNOLOGIJE
U ovomj kabinetu se ostvaruje nastava iz predmeta CNC tehnologija i deo praktične nastave za učenike treće godine obrazovnog profila Operater mašinske obrade. Stvoreni su uslovi za verifikaciju obrazovnog profila Mašinski tehničar za kompjutersko upravljanje.
Kabinet je opremljen sa dve CNC mašine i postojećim računarima krajem 2006. godine
U toku 2011. godine tehnička škola se angažovala na projektu:
„RAZVOJ VEŠTINA ZA RAD NA UREĐAJIMA I OPREMI NOVE GENERACIJE U ELEKTRONICI I ELEKTROENERGETICI“
Tehnička škola „Mileta Nikolić“ iz Aranđelovca, obrazuje učenike iz oblasti elektronike i energetike na zastareloj opremi, gde učenici stečena znanja i veštine ne mogu primeniti u budućem radu. Rekonstrukcijom i opremanjem kabinetarešio se ogroman problem obezbeđivanja adekvatnih/namenskih sadržaja prostorije za odvijanje osnovnih/redovnih nastavnih aktivnosti iz oblasti svih merenja u elektrotehnici, čime se postiglo zadovoljenje osnovnih i tekućih potreba kako škole tako i šire gradske i regionalne zajednice..
Rekonstrukcijom i opremanjem kabineta, zadovoljene su kako osnovne potrebe tako i tekuće koje podrazumevaju: školska takmičenja, integraciju učenika u društvenu zajednicu, otkrivanje, afirmacija i pedagoško praćenje talenata u okviru škole, mogućnosti uključivanja i socijalizacije kroz primenu novih IT u oblasti elektrotehnike.